środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem ma��o biegłym ślepiem trudno je rozróżni��.

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastikuPiaseczna na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie kamieni na plot z plastiku na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy rozmaite kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można także ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, używane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nietypowych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z Winylu używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz ogrodzenie PVC na ogrodzenie i furtę sztachetowa stawia się z skał przeróżnego obrysu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z fragmentów o nieregularnych układach, trzeba je właściwie łączyć tzn. tak, iżby kształt każdego następnego scalał się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają też mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, aby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz