wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia drewniane

Długowieczne płoty drewniane

Nieadekwatnie konserwowane ogrodzenia z drewna szybko się psują oraz mogą nieodwołalnie zgubić swój dotychczasowy wdzięk i cechy. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie pożądane byłoby poznać typy pielęgnacji oraz pielęgnacji takiego płotu. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelakie prace konserwujące płot z drewna powinno się zacząć od poprawnego i sumiennego przygotowania materiału na płot, bowiem od tego zależy efekt końcowy naszych robót. Przed użyciem produktów do osłony i ozdoby ogrodzeń z drewna kluczowe jest weryfikacja, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie nosi symptomów biokorozji. Wówczas po zwieńczeniu obróbki drewna na płot możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, winniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, który zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robalami. Jak zabezpieczymy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, powinno się nanieść kolejne amalgamaty, jakie konserwują je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeśli potrzebujemy utrzymać naturalny kolor drzewa naszego płotu, winniśmy zastosować achromatyczny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu ustalonego atramentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje płot od środka, lecz nie stworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Zabezpieczone w ten sposób płot zostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej oraz trwalszej ochronie ogrodzenia, winniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, który efektywniej niż w przypadku impregnatu asekuruje ogrodzenie przed ujemnym wpływem warunków atmosferycznych.

Jak widać aby płoty z drewna były trwałe trzeba poświęcić im dużo uwagi oraz opieki.

Całkowicie inaczej jest w wypadku ogrodzeń plastikowych. Ten gatunek ogrodzeń jest w pełni odporny na warunki atmosferyczne przez co nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia z plastiku nie ulegają także biokorozji zatem służą swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz